School Clubs

Summer Clubs 2018

IMPORTANT – During Spring Term all children must be collected by an adult after the club has finished.

 

Club

Day

Teacher

Start Date

Finish Date

Time

Years

Room

Places Available

CHESS CLUB

TUESDAY

LUNCHTIME

MRS COSERU

15/01/19

26/03/19

12.00PM-12.30PM

5,6

CLASS 8

16

CRICKET CLUB

TUESDAY

LUNCHTIME

MR JONES

TBC

26/03/19

12.00PM-12.30PM

4,5,6

FIELD

25

GARDENING CLUB

TUESDAY

LUNCHTIME

MRS RAWLINGS

15/01/19

26/03/19

12.00PM-12.30PM

3,4,5,6

OUTSIDE

15

ART CLUB

TUESDAY

AFTER SCHOOL

MR TEMPLTON,

MISS DOWDALL

15/01/19

26/03/19

3.10PM-4.10PM

1

ART ROOM

25

BOOK CLUB

TUESDAY

AFTER SCHOOL

MRS HAMMOND

15/01/19

26/03/19

3.10PM-3.45PM

3,4

LIBRARY

20

CHOIR CLUB

TUESDAY

AFTER SCHOOL

MISS WATTS

15/01/19

26/03/19

3.10PM-

3,4,5,6

CLASS 15

30

DANCE CLUB

WEDNESDAY

AFTER SCHOOL

MISS WATTS

16/01/19

27/03/19

3.10PM-4.00PM

4,5,6

CLASS 15

15

COOKING CLUB

WEDNESDAY

AFTER SCHOOL

MRS FOX

16/01/19

27/03/19

3.10PM-4.10PM

3,4

CLASS 14

10

SRI LANKAN DANCE

WEDNESDAY

AFTER SCHOOL

MRS WANSANATHA

(PARENT)

16/01/19

27/03/19

3.10PM-4.00PM

1,2

OLD HALL

20

FILM REVIEW

CLUB

WEDNESDAY

AFTER SCHOOL

MRS GREEN

30/01/19

27/03/19

3.10PM-4.00PM

1,2

CLASS 10

20

GARDENING CLUB

THURSDAY

LUNCHTIME

MRS RAWLINGS

17/01/19

28/03/19

12.00PM-12.30PM

3,4,5,6

OUTSIDE

15

CHESS CLUB

FRIDAY

LUNCHTIME

MRS COSERU

18/01/19

29/03/19

12.00PM-12.30PM

5,6

CLASS 8

16

  Clubs below are invitation only.

STEEL PANS

MONDAY

AFTER SCHOOL

ROY DIGNUM

3.10PM-4.10PM

NEW HALL

HIGH 5

NETBALL

MONDAY

AFTER SCHOOL

MRS PATTERSON

MISS BALDWIN

3.10PM-

4.15PM

SQUAD

ONLY

PLAYGROUND OR

OLD HALL

SQUAD

ONLY

BOYS FOOTBALL

MONDAY

AFTER SCHOOL

MR GODFREY-SHAW

3.10PM-4.30PM

(5,6)

FIELD

INVITE

ONLY

INFANT

GYMNASTICS

TUESDAY

AFTER SCHOOL

MISS TRENERY,

MRS WILLIAMS,

MISS WILMOT

3.10PM-4.00PM

1,2

NEW HALL

INVITE

ONLY

GIRLS FOOTBALL

TUESDAY

AFTER SCHOOL

MR GODFREY-SHAW

3.10PM-4.30PM

(5,6)

FIELD

INVITE ONLY

TIMESTABLES

CLUB

TUESDAY

AFTER SCHOOL

MISS JUDD

3.10PM-4.00PM

CLASS 11

INVITE ONLY

PLAY LEADERS

CLUB

WEDNESDAY

LUNCHTIME

MRS DAWKINS

12.00PM-12.30PM

6

CLASS R1

INVITE

ONLY

RADIO CLUB

WEDNESDAY

AFTER SCHOOL

MR MINNS

3.10PM-4.10PM

3,4,5,6

CLASS 13

EXISTING

GROUP

DIGITAL LEADERS

WEDNESDAY

AFTER SCHOOL

MRS FARROW

3.10PM-4.00PM

(5,6)

CLASS 4

INVITE

ONLY

KS1

ATHLETICS

WEDNESDAY

AFTER SCHOOL

MR GARCIA

MRS BRAY

3.10PM-

4.30PM

(1,2)

NEW HALL

INVITED

CHILDREN

ONLY

RUGBY CLUB

THURSDAY

AFTER SCHOOL

MR GODFREY-SHAW

3.10PM-4.30PM

5,6

FIELD

INVITE ONLY

GYMNASTICS CLUB

FRIDAY

AFTER SCHOOL

MISS WILMOTT

MRS WILLIAMS

MR JONES

3.10PM-4.15PM

(ALL)

NEW HALL

INVITE

ONLY

RE CLUB

FRIDAY

LUNCHTIME

MRS BAILES

12.00PM-12.30PM

INVITE

ONLY

Translate »